Miller Electric

Welding Discussion Forums

Home » Resources » Communities » Welding Discussion Forums
 
Miller Welding Discussion Forums - Powered by vBulletin

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Raymore Missouri
    Posts
    1,920

    Default Price of aluminum

    I just checked with my local supplier of metal. I want to use 2"x2" x 1/4 wall
    aluminum 6061 box tube for the backbone of my heli project. They want $180.77 for a 24' piece(the shortest they have...no drops) Online with Metal Depot it would be about $97 more. How do these prices sound to you guys?
    I know aluminum is high but WOW!! Any feedback welcome.
    Nick
    Miller 252 Mig
    Miller Cricket XL
    Millermatic 150 Mig
    Miller Syncrowave 200 Tig
    2-O/A outfits
    Jet Lathe and Mill
    Jet 7x12 horz/vert band saw
    DeWalt Multi Cutter metal saw
    Century 50 Amp Plasma Cutter
    20 ton electric/hydraulic vertical press
    Propane Forge
    60" X 60" router/plasma table

    www.youtube.com/watch?v=jTu7wicVCmQ
    Vist my site: www.nixstuff.com
    and check out some of my ironwork and other stuff

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Milton PA
    Posts
    39

    Default Cheaper Source

    Try www>onlinemetals.com or www.Speedymetals.com

    Frank AKA Weekend Welder

  3. #3
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Los Angeles
    Posts
    2,817

    Default

    Probably about the same here.

    16' 16g 1" tubing 30.00 bux.
    Ed Conley
    http://www.screamingbroccoli.net/
    MM252
    MM211
    Passport Plus w/Spool Gun
    TA185
    Miller 125c Plasma 120v
    O/A set
    SO 2020 Bender
    You can call me Bacchus

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Location
    Austin Tx.
    Posts
    101

    Default

    Do you know if there is a "Reliance Steel and Aluminum co." near you?

  5. #5
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    835

    Default Look at scrap prices

    2x2x.25 sq ->
    (2-.25)*.25*4 sides=1.75sq in cross sectional area
    Vol=A*l=1.75*24'*12in per ft=504 cu in
    Wt= Vol*density= 504 cu in*.098 lb per cu in=49.4lb

    Market price = $$/lb=$180.77/49.4=$3.66 per pound

    $3.66 per pound is not bad for retail considering the fact that they are paying around a dollar a pound for scrap, or around 4 times scrap rate for retail.

    Contrast that with steel which I am buying retail for around $1.20 per pound (pipe) and they are paying $0.06 per pound to scrap it, or 20 times scrap rate. I lose 95% of my money on every pound of steel I scrap, whereas aluminum loses only 75%.

    And that same pipe was like $0.90 per pound last year. Our dollar buys less and less metal every day. Better lock in that price now!

    And be glad you aren't building this out of stainless or copper!
    Equipped with red and blue... and red and green!
    80% of failures are from 20% of causes
    Never compromise your principles today in the name of furthering them in the future.
    "All I ever wanted was an honest week's pay for an honest day's work." -Sgt. Bilko
    "We are generally better persuaded by reasons we discover ourselves than by those given to us by others." -Pascal
    "Since we cannot know all that there is to be known about anything, we ought to know a little about everything." -Pascal

  6. #6
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Central Fla.
    Posts
    311

    Default

    Haven't bought any aluminum lately, but where I buy my drops, the other day a 1 sq. ft. piece of 1/2" cr steel was $23.00. Unreal.

  7. #7
    turbo38t Guest

    Default

    I just bought 150' of 2x2x3/16 a500 steel tube for $560/foot but another shop wanted $9/ft. And a 1/2"x6"x20' piece of flat steel plate cost me$173!
    Quote Originally Posted by monte55 View Post
    I just checked with my local supplier of metal. I want to use 2"x2" x 1/4 wall
    aluminum 6061 box tube for the backbone of my heli project. They want $180.77 for a 24' piece(the shortest they have...no drops) Online with Metal Depot it would be about $97 more. How do these prices sound to you guys?
    I know aluminum is high but WOW!! Any feedback welcome.
    Last edited by turbo38t; 09-20-2008 at 02:57 PM.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by monte55 View Post
    I just checked with my local supplier of metal. I want to use 2"x2" x 1/4 wall
    aluminum 6061 box tube for the backbone of my heli project. They want $180.77 for a 24' piece(the shortest they have...no drops) Online with Metal Depot it would be about $97 more. How do these prices sound to you guys?
    I know aluminum is high but WOW!! Any feedback welcome.

    I don't think you will beat that price much, but you might check with T&W Steel. They are in Lee's Summit Mo. and carry some alum. if you don't know about them. I bought a section of 3/16 x 2 x 4 Stainless about two months ago and it was around $700

  9. #9
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Raymore Missouri
    Posts
    1,920

    Default

    Actually T& W is my local supplier and the ones that gave me that price. Where are you located? Are you in my area?
    Nick
    Miller 252 Mig
    Miller Cricket XL
    Millermatic 150 Mig
    Miller Syncrowave 200 Tig
    2-O/A outfits
    Jet Lathe and Mill
    Jet 7x12 horz/vert band saw
    DeWalt Multi Cutter metal saw
    Century 50 Amp Plasma Cutter
    20 ton electric/hydraulic vertical press
    Propane Forge
    60" X 60" router/plasma table

    www.youtube.com/watch?v=jTu7wicVCmQ
    Vist my site: www.nixstuff.com
    and check out some of my ironwork and other stuff

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Raymore Missouri
    Posts
    1,920

    Default Metal choices

    I've been rethinking the using of 2" square aluminum tube x.250 wall on my heli project being that I only need about 6-8 feet but have to get a 24' piece locally. Been reading a little on DOM on the metal site.........what steel is it? What does it compare to? Is it available in square 2x2 " tube? I understand 2x2"
    box aluminum x 1/4 wall is a little over 2 lbs per foot. Would 2x2" steel tube
    x .120 wall be as strong...stronger...weaker, and it's weight per foot as compared to aluminum? The two sites I have links to don't give all the info
    or I just can't find it. I do need to keep the weight down. Any info on this
    will be appreciated. I'm still looking.
    Nick
    Miller 252 Mig
    Miller Cricket XL
    Millermatic 150 Mig
    Miller Syncrowave 200 Tig
    2-O/A outfits
    Jet Lathe and Mill
    Jet 7x12 horz/vert band saw
    DeWalt Multi Cutter metal saw
    Century 50 Amp Plasma Cutter
    20 ton electric/hydraulic vertical press
    Propane Forge
    60" X 60" router/plasma table

    www.youtube.com/watch?v=jTu7wicVCmQ
    Vist my site: www.nixstuff.com
    and check out some of my ironwork and other stuff

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Welding Projects

Special Offers: See the latest Miller deals and promotions.